Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologa w połogu.
Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologa to ważny punkt powrotu do formy sprzed ciąży. Jak ważne jest zdrowie młodej mamy chyba każdy już wie, bo przecież zdrowa i szczęśliwa mama to zadowolone dziecko. Wiemy, że obowiązkowo po porodzie około 8 tygodnia wybieramy się do lekarza ginekologa na wizytę. Warto jednak odwiedzić też fizjoterapeutę uroginekologa.
Po co?
Ginekolog zazwyczaj nie sprawdza czy mięśnie dna miednicy działają prawidłowo po porodzie. Jest to istotne przede wszystkim ze względu na komfort młodej mamy w życiu codziennym, podczas uprawiania sportu czy współżycia. Często po porodzie, nacięciu krocza mięśnie pozostają zbyt rozluźnione lub wręcz przeciwnie, są mocno napięte.
Samej trudno będzie to zbadać, dlatego wizyta u fizjoterapeuty uroginekologa jest tak ważna.
Dysfunkcyjne mięśnie dna miednicy mogą prowadzić do nietrzymania moczu nawet w młodym wieku, obniżenia się narządów oraz dyskomfortu a nawet bólu podczas stosunku czy oddawaniu moczu.
Jak przebiega taka wizyta?
Oczywiście rozpoczyna się od wywiadu. Nie są to trudne pytania 😉
-Ile trwał poród?
-Ile minęło od porodu?
-SN czy CC?
-Czy z nacięciem krocza czy bez
Następnie przechodzimy do badania per vaginum. Fizjoterapeuta sprawdza krocze, stan blizny po nacięciu lub po CC i funkcje mięśni dna miednicy uciskając je delikatnie wewnątrz.
Jeśli mięśnie wymagają rozluźnienia prawdopodobnie zostaną delikatnie rozmasowane.
Pacjentka również musi wykonać odpowiednią pracę, aby fizjoterapeuta mógł ocenić czy mm dna miednicy pracują odpowiednio. Fizjoterapeuta poinstruuje Cię jak masz napinać mięsnie dna miednicy, aby można było stwierdzić czy wszystko jest ok.
Nauczy Cię jak sama możesz kontrolować pracę nad mięśniami w domu, czy je rozluźniać czy napinać, w jaki sposób je trenować.
Kolejnym ważnym punktem jest rozejście mięśni prostych brzucha.
Kresa biała, która znajduje się pomiędzy naszymi mięśniami prostymi brzucha, rozszerza się podczas ciąży. Natomiast podczas połogu powinna wrócić na swoje miejsce i obkurczyć się. Poprzez badanie USG sprawdzone zostaną funkcje kresy, czy kurczy się ona podczas spięcia mięśni prostych brzucha, czy należy jeszcze popracować nad rozejściem.
Cała wizyta trwa około 50-60 min.
Polecam zerknąć na funpage Dagmary Grodeckiej z Holiclinic. Znajdziecie tam proste wskazówki jak zadbać o swoje dno miednicy na co dzień.
fot1. Bosonamacie.pl
fot2. fitnesswwielkimmiescie.pl/rozstep-miesnia-prostego-brzucha/