Trening mięśni dna miednicy

Trening mięśni dna miednicy – dużo się teraz mówi o tym jak ważne są w treningu kobiet zarówno przed ciążą, w trakcie i po ciąży. Niestety, choć kobiety coraz bardziej o siebie dbają i całe szczęście są coraz bardziej świadome, nadal obserwuję wśród Pań zdziwienie i zaskoczenie, gdy pytam / sugeruję wizytę o fizjoterapeuty uroginekologa.
Poniżej znajdziesz kilka ważnych argumentów dlaczego warto przebadać się pod względem sprawności mięśni dna miednicy i zacząć odpowiednio je aktywizować.

Jakie funkcje pełnią Twoje mięśnie dna miednicy?
– podtrzymują twoje narządy wewnętrzne
– stabilizują postawę ciała
– odgrywają kluczową rolę podczas porodu
– aktywnie biorą udział w życiu seksualnym

Pamiętaj, że Twoje mięśnie dna miednicy zaczynają wiotczeć już po 25 roku życia!! A podczas porodu rozciągają się one 4-krotnie.

A co się dzieję gdy Twoje mięśnie dna miednicy nie są elastyczne i nie pracują prawidłowo?
– zwykłe kichanie oraz kaszel mogą stać się uciążliwe i krępujące
– nietrzymanie moczu podczas biegania, skakania czy zajęć fitness
– coraz mniejsze odczucia podczas stosunku
– nietrzymanie narządów wewnętrznych -> wypadanie narządów

Trening kobiet w ciąży, a nietrzymanie moczu.

O ile wypadanie narządów dotyczy raczej kobiet w dojrzałym wieku, tak nietrzymanie moczu przydarza się też młodym kobietom nawet do 25 roku życia właśnie podczas zajęć fitness typu jump, step czy bieganiu oraz przy podnoszeniu ciężarów i wzmożonym wysiłku.

Przy skokach czy dźwiganiu żelastwa ważne jest aby umiejętnie kontrolować to co dzieje się w dolnej części naszego brzucha i w naszej miednicy. Ciśnienie wywierane na jamę brzuszną może powodować niekontrolowane moczenie. To oznacza, że nasz mózg nie reaguje odpowiednio szybko. Nieodpowiednio prędko wysyła sygnał do mięśni dna miednicy aby te odpowiednio zapracowały LUB wspomniane mięśnie nie są odpowiednio elastyczne i silne jednocześnie aby szybko zareagować i zacisnąć się odpowiednio mocno.

Całe szczęście jest wiele ćwiczeń wzmacniających świadomość naszego ciała. Odczuwanie oraz umiejętność napinania i rozluźniania “mięśni Kegla” nie wymagają dużo czasu w ciągu dnia, ALE koniecznie regularności. Jako Trener Personalny prowadzę treningi kobiet w ciąży. Chętnie podpowiem jak ćwiczyć aby to było bezpieczne i dawało pożądane efekty. Zanim się ze mną skontaktujesz zobacz moje kwalifikację.

Znajdziesz mnie również na grupie “Zdrowe Zakupy” Gdzie publikuje treści na temat zdrowego odżywiania. Do zobaczenia.