Trening po porodzie
Wiele z Was pyta kiedy zacząć znów ćwiczyć po porodzie.
Nie jest tajemnicą, że najważniejsze w okresie połogu jest dziecko, przyzwyczajenie się do nowego członka rodziny i zmiany harmonogramu dnia, a właściwie jego braku. 😉 Trening po porodzie może chwile zaczekać.
Równie ważne jest samopoczucie mamy. Pierwsze 6-8 tygodni po porodzie ( w przypadku cesarskiego cięcia CC może to być nawet 12 tygodni) to okres na regeneracje i powolny powrót ciała do stanu sprzed ciąży. Nasze ciało zaczyna się kurczyć, mięśnie proste brzucha oraz wszystkie narządy powinny w tym czasie wracać na swoje miejsce. No właśnie – POWINNY.
Nie zawsze się jednak tak dzieje samoistnie i możemy pomóc naszemu ciału w sposób ROZSĄDNY.
Także jeśli ktoś wpadł na pomysł, aby 5 dni po porodzie zrobić sobie serie z burpees … no cóż, nie jest to najlepsze rozwiązanie ;P
Małymi krokami do przodu. Musicie uzbroić się w cierpliwość i nie dołować tym, że Wasze ciało nie pozwala Wam na to wszystko co było w stanie zrobić przed ciążą.
1. Podstawą jest zmiana toru oddychanie.
TAK WŁAŚNIE – należy zacząć od najbardziej podstawowej funkcji. Aktywizacja przepony i świadome oddychanie przeponowe nie jest proste. Należy skierować wdychane powietrze w stronę żeber, tak by otulało ono od wewnątrz właściwie cały korpus. Dobrze, aby pierwsze próby były kontrolowane przez trenera personalnego lub fizjoterapeutę uroginekologa.
Fizjoterapeuta uroginekolog? Tak, wizyta u fizjoterapeuty to kolejny ważny krok w powrocie do sprawnego funkcjonowania w okresie poporodowym. O szczegółach wizyty możecie przeczytać tutaj.
2. Po wizycie u fizjoterapeuty uroginekologa
już wiemy co dzieje się z mięśniami dna miednicy, być może została zalecona terapia, która pomoże Waszym mięśniom wrócić do formy. Dlaczego to takie ważne? Przeczytaj w poprzednim artykule o funkcjach mięśni dna miednicy.
Natomiast jeśli “bałagan” po porodzie nie jest duży wystarczy w odpowiedni sposób aktywizować mięśnie dna miednicy w domowym zaciszu.
3. Jeśli mamy już opanowane oddychanie przeponowe i pracę mięśni dna miednicy
możemy przejść do statycznych ćwiczeń na macie. Będą one powoli aktywizować mięśnie odpowiedzialne za Waszą postawę: mięsień poprzeczny, mięśnie proste brzucha i mięsień wielodzielny.
Pierwsze dwa punkty powinny rozpocząć się już w czasie połogu (5-6 tydzień po porodzie). Jednak aby przejść do ćwiczeń angażujących mięśnie posturalne sugeruję odwiedzić najpierw ginekologa, który da zielone światło na aktywność fizyczną. Następnie należy udać się do fizjoterapeuty uroginekologa, zdiagnozuje on mięśnie dna miednicy i w przypadku CC sprawdzi stan blizny.
Jak widzicie trening po porodzie to niełatwa praca, wymagająca cierpliwości i systematyczności. Jeśli potrzebujesz pomocy i dodatkowych wskazówek napisz do nas.