Rozgrzewka

ROZGRZEWKA

Rozgrzewka. Niewiele osób zdaje sobie sprawę lub chociaż zastanawia się do czego służy, i czy warto ją wykonywać.
Zdecydowanie WARTO !!! Możliwości przygotowania się do treningu, czyli możliwości rozgrzewki jest chyba tak samo wiele jak samych sposobów na trening i aktywność ruchową. Poza ogólnym chyba najważniejszym celem rozgrzewki jakim jest minimalizowanie ryzyka kontuzji idealnie byłoby gdyby była ona ukierunkowana na cele szczegółowe. Co to znaczy ? To zależy ;).
Jakie partie będziemy w danym dniu ćwiczyć na treningu, jaką formę będzie miał trening, co będzie w nim najbardziej obciążone czy będziemy pracować na wysokim czy na umiarkowanym tętnie. Na to wszystko może nas już na początku treningu ukierunkować właśnie taki rozruch.

Jednak w każdej rozgrzewce można znaleźć pewne punkty spójne, a mianowicie:

– pełny zakres ruchu – skłony, krążenia, rotacje – to wszystko ma za zadanie przywrócić pełną ruchomość mięśni oraz stawów jednak tym samym powtarzane regularnie będzie utrwalać pełny zakres ruchu – niezbędny chyba w każdym treningu. Świetnie sprawdzą się tutaj np. odważniki Kettlebells.

– naczyniowo-sercowa – ergometr wioślarski, air bike, bieżnia – szczególnie ważna w treningu wydolnościowym aby przygotować nasze ciało na podniesione tętno jednak moim zdaniem również świetnie sprawdzi się w treningu siłowym.
– mobilizacja – wałek i piłka – napięte mięśnie nie będą dobrze współpracować czy to podczas treningu dynamicznego czy w ruchach statycznych warto je uelastycznić nawet krótkim automasażem.

– elementy stretchingu – pies głowa w dół i głową w górę, siad japoński itp. – nie zatrzymujemy sie w tych pozycjach ale powtarzamy je na kilka powtórzeń, mięśnie wydłużą się ale nie rozluźnia przez co staną się bardziej elastyczne.

– serie wstępne – szczególnie ważne przy treningu siłowym – ten sam lub bardzo zbliżony ruch na minimalnym obciążeniu – warto przemyśleć zastosowanie odpowiedniego tempa już na tym etapie aby dopracować dane ćwiczenie i skupić się na najważniejszych szczegółach.

Jak widać powyżej rozgrzewka jest ogromnie ważna, a powtarzana regularnie również będzie nas usprawniać pod wieloma względami dlatego w treningu personalnym może trwać nawet 15 minut i jest to jak najbardziej z korzyścią dla podopiecznego i dla każdej ćwiczącej osoby.
W przypadku treningu dla osób zaawansowanych ćwiczących zawodowo oraz amatorsko rozgrzewka będzie posiadała podobne punkty jak wymieniłem powyżej, jednak jej czas będzie dużo dłuższy nawet do godziny czasu. Takie przygotowanie do ciężkich bojów czy to w trójboju czy dwuboju będzie polegało na eliminowaniu słabych ogniw, czyli aktywacji uśpionych i słabszych obszarów odpowiedzialnych za dany ruch.
Prewencja urazów będzie miała tu ogromne znaczenia, aby kontuzja nie wyeliminowała zawodnika na długi czas, a szczególnie przed samym startem w zawodach. Dobór odpowiednich narzędzi, metod, sposobów aktywacji, dynamicznego rozciągnięcia i kontroli leży już po stronie trenera co w dużej mierze świadczy o sukcesie zawodnika.

Rozgrzewka to jak widać bardzo ważny element treningu i każdego sportowego wydarzenia.