Oddychanie przeponowe – dlaczego jest ważne?
Oddychanie – niby taka podstawowa czynność, ale czy oddychamy prawidłowo⁉️
Istnieje kilka torów oddychania:
➡️ brzuszny
➡️ przeponowy (dolnożebrowy)
➡️ piersiowy ( klatka piersiowa)
Każdy z nich dostarczy nam potrzebnego powietrza ale nie każdy będzie tak samo efektywny.
Wyjątkowo trudny jest oddech torem przeponowym, jednocześnie jest to najbardziej wskazany sposób, również w ciąży i po niej. Oddech ten powinniśmy poprowadzić do dolnych żeber, tak by nasze żebra rozszerzały się we wszystkich kierunkach czyli 360 stopni. Możemy to sprawdzić kładąc dłonie po bokach naszego ciała na wysokości dolnych żeber (patrz fot.) i przy wdechu obserwujemy czy dłonie unoszą się równomiernie we wszystkich kierunkach. Najłatwiej zacząć od pozycji leżącej, jeśli poczujesz, że żebra rozchodzą się do boku, usiądź. W pozycji siedzącej postaraj się nabrać powietrza tak, by poczuć również ruch żeber z tyłu. Jeśli masz trudności w wyczuciu własnymi dłońmi tego ruchu, poproś kogoś o pomoc lub przewiąż się taśmą albo gumą na wysokości dolnych żeber.
Zalety :
– poprawa postawy ( musimy wyciągnąć kręgosłup by przepona mogła swobodnie prawidłowo pracować)
– wspomaganie stabilizacji centralnej
– zaleca się również przy pracy z ciężarem w treningu siłowym
– usprawnienie pracy narządów wewnętrznych, również po ciąży ( brzuch jest rozciągnięty i chwile zajmie zanim wszystko wróci do normy, tak więc tor brzuszny oddechu będzie nadal rozciągał przestrzeń miedzy narządami, a praca przeponą pozwoli na szybszy powrót do stanu sprzed ciąży).
Praca przeponą pomaga również podczas samego porodu siłami natury. Warto więc zapoznać się z tą techniką przed ciążą, aby w trakcie móc ćwiczyć i podczas porodu już mieć wypracowany odpowiedni nawyk.
Pamiętajmy, że podczas oddechu pracuje szereg mięśni, a właściwie powinien pracować. Niestety na co dzień zapewne niewiele osób skupia się na prawidłowym oddechu, napięciu w mięśniach i ich rozluźnieniu w odpowiednim momencie.
Wymaga to systematycznej pracy, a efektem będzie szereg pozytywnych zmian:
-bardziej dotleniony organizm
-lepsza regeneracja
-poprawa sylwetki poprzez aktywację odpowiednich mięśni stabilizujących m.in mięśni dna miednicy.
O ich funkcjach i roli możecie znaleźć więcej informacji tutaj.